Jednym z najważniejszych pytań, które powinno się sobie zadać przy prowadzeniu działalności, brzmi: „dla kogo jest stworzony mój produkt” lub „dla kogo świadczę swoje usługi”. Zawsze chcemy, aby na naszą firmę stawiało jak najwięcej klientów. Jednak, czy nie lepiej jest nieco zawęzić swoje grono odbiorców?
Czym jest lokalny marketing i kiedy warto się na niego zdecydować?
Działania marketingowe mogą mieć różny charakter. Mogą też mieć zupełnie inny model czy cel. Ale tym, co łączy je wszystkie, jest ustalona grupa odbiorców. Wiedząc, dla kogo świadczymy dane usługi czy sprzedajemy produkty, łatwiej jest dopasować następne czynności.
W czasach globalizacji, nic nie stoi nam na przeszkodzie, żeby korzystać z firm pochodzących z różnych zakątków świata. Widząc sukces ogromnych koncernów przedsiębiorcy często myślą, że przecież oni też tak mogą i będą kierować swoją ofertę do wszystkich niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Brzmi świetnie, bo limity właściwie nie istnieją. Natomiast czy to, aby na pewno dobry pomysł?
Wszystko zależy tutaj od danej firmy. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku freelancerów, którzy świadczą swoje usługi zdalnie, a u firm budowlanych lub deweloperów, którzy stawiają nowe nieruchomości tylko w jednym mieście. Jednak mniejsze grono wcale nie oznacza mniej klientów. Celując w mniejszą grupę, zdecydowanie łatwiej jest do nich dotrzeć i zyskać ich zaufanie.
Analiza potrzeb i słów kluczowych
Jeszcze przed rozpoczęciem pisania tekstów na stronę dewelopera, dobrze jest dokonać szczegółowej analizy potrzeb witryny internetowej, konkurencji i słów kluczowych.
Żeby móc dobrze dopasować działania, trzeba wiedzieć, jakie są słabe punkty danej strony. Świetnym sposobem na znalezienie elementów do poprawy jest porównanie się do konkurencji. Nie chodzi tu o to, żeby skopiować 1:1 wszystkie treści, ale żeby sprawdzić, co robi reszta, że ma aż tak dobre wyniki.
Po zapoznaniu się z całą sytuacją, szczególnie istotnym krokiem jest dobór słów kluczowych. W końcu to one są nieodłączną częścią działań SEO. Należy wybierać tutaj zarówno bardziej ogólne anchory, jak i te dokładniejsze – z naciskiem na te drugie. Co prawda krótkie frazy mają więcej wyszukiwań i są popularniejsze, ale ciężej wypozycjonować pod nie swoją stronę.
Taki wysiłek najprościej nie ma większego sensu, kiedy mówimy o firmach działających lokalnie. Jeżeli dana firma budowlana świadczy swoje usługi na przykład tylko w Warszawie, to promowanie swojej działalności na całą Polskę nie przyniesie wielu nowych klientów, którzy faktycznie z niej skorzystają. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na SEO lokalne. Frazy umieszczane na stronie zgodnie z tą strategią powinny mieć w sobie nazwy miejscowości, w których chcemy się promować (np. SEO copywriter Warszawa).
Odpowiednia optymalizacja pod kątem pozycjonowania
Czy słowa kluczowe w tekście to wszystko? Nie do końca. Oczywiście są one bardzo istotnym elementem w każdym artykule, ale liczą się tutaj także inne szczegóły.
Google od jakiegoś czasu bardziej zwraca uwagę na doświadczenia użytkowników odwiedzających stronę (UX). Zgodnie z tymi wytycznymi, treści powinny być dobrze widoczne oraz powinny prowadzić klientów po witrynie. Ma to jeszcze większe znaczenie od marcowej aktualizacji Spam Update. W efekcie zaleca się, aby teksty miały również przyjemną w odbiorze strukturę. Doceni to nie tylko sama wyszukiwarka, ale i odbiorcy.
Poza tym istotne są także:
meta tytuły,
meta opisy,
meta tagi,
linki zewnętrzne i wewnętrzne.
Mają one bardzo duże znaczenie dla robotów indeksujących Google, które pozycjonują naszą stronę.
Regularne tworzenie eksperckich treści
Wyszukiwarka docenia regularność. Dzięki temu systematyczne publikacje bardzo pomagają w budowaniu swojej pozycji w wynikach wyszukiwania. Artykuły są doskonałym miejscem do umieszczania w nich słów kluczowych.
Chociaż optymalizacja pod Google jest bardzo ważna, najważniejszy pozostaje człowiek. Tym samym pisząc artykuł, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadzę osobę, dla której go przygotowujemy. Blog powinien odpowiadać na wszelkie pytania użytkownika i wyczerpywać temat poprzez merytoryczne informacje.
Takie podejście ma dwie korzyści. W ten sposób stawiamy się w roli eksperta przed potencjalnym klientem. Dzielenie się wiedzą to świetny sposób, żeby zyskać jego zaufanie. Dodatkowo doceni to także sama wyszukiwarka. Po aktualizacjach Google, które miały na celu usunięcie i blokowanie spamowych treści, jakościowe teksty jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu.
Dlaczego warto postawić na marketing lokalny?
Prowadząc swoją działalność lokalnie, lepiej postawić na budowanie marki jedynie w danym regionie. Będzie to nie tylko mniej kosztowne, ale i przyciągnie więcej klientów. Jeżeli już będziesz zajmować topowe pozycje w danej miejscowości, możesz powoli zacząć myśleć o rozszerzaniu swojego obszaru.
Marketing lokalny to świetny pomysł dla nowych firm lub dla tych, które działają regionalnie. Jeśli chcesz uzyskać rozgłos dla swojej firmy deweloperskiej, budowlanej lub jakiejkolwiek innej, skontaktuj się ze mną!
Kommentare