Copywriting może być skuteczny lub nie. Zresztą jak wszystko. Ale czym różni się ten, który przynosi efekty od tego, który jest pisany dla zasady? Przede wszystkim liczą się podstawy. Każde działanie marketingowe powinno być przeprowadzane na podstawie strategii, czyli zbioru informacji na jego temat. Ale o czym warto wiedzieć, zanim jeszcze przejdzie się do przygotowywania pierwszych artykułów?
Czy tak naprawdę znasz swojego klienta?
Na samym początku powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak właściwie jest Twój klient. Zastanów się, kto może być Twoim odbiorcą. Jeżeli na przykład jesteś deweloperem, najprawdopodobniej Twoim klientem będą indywidualne osoby – z reguły młodsi dorośli lub rodziny (ewentualnie inwestorzy). Natomiast swoją ofertę możesz kierować także B2B. Jeżeli tak, jak ja jesteś copywriterem, klientami będą inni przedsiębiorcy.
Przed podjęciem jakichkolwiek działań marketingowych dobrze jest zawęzić swoje grono odbiorców. Nie ma takich rozwiązań, które odpowiadałyby na oczekiwania absolutnie każdego. Oznacza to, że treści pisane na temat chociażby biznesu, raczej nie zainteresują osób, które wolą pracować na etacie.
A więc na starcie zastanów się kim może być Twój potencjalny klient. Czy jest to mężczyzna, kobieta czy obie płcie? Gdzie może mieszkać? Czy swoje usługi wykonujesz tylko w jednym mieście, czy sprzedajesz produkty na całą Polskę? Jakie są jego codzienne problemy? W jaki sposób możesz je rozwiązać?
Im więcej dowiesz się na temat klienta, tym lepiej będziesz w stanie zrozumieć jego wyzwania i to, w jaki sposób możesz mu pomóc. A to będzie później komunikowane na Twojej stronie.
Zwiększenie ruchu, sprzedaż, budowa marki – cel copywritingu
Poza tym, co interesuje Twojego klienta, warto zastanowić się, co tak w ogóle interesuje Ciebie samego. Co chcesz osiągnąć publikując teksty na stronie?
Mówiąc o celu działań, wyróżniamy kilka głównych rodzajów:
zwiększenie ruchu,
poprawa sprzedaży.
Pierwszy z nich jest głównym zadaniem treści pisanych typowo pod SEO. Powinny być odpowiednio przygotowane tak, aby strona stawała się coraz bardziej popularna i widoczna w wyszukiwarce. Pomaga to w uzyskaniu rozgłosu, a z tego korzysta się najwięcej na samym początku budowania marki. W końcu komu chcemy sprzedawać swoje produkty czy usługi, skoro nawet nikt o nas nie wie?
Dopiero później możemy bardziej przestawić się na sprzedaż. Teksty mogą być nakierowane na osiągnięcie konwersji, czyli na przykład doprowadzenie do transakcji.
Jeżeli nasza strona internetowa ma już jakiś ruch, dobrze jest mieszać ze sobą oba rodzaje. Marketing to inwestycja. A skoro jest to inwestycja, to po czasie powinna się zwracać. Ale to nie oznacza, że trzeba dodawać tylko teksty, które stale zachęcają do kupna. W końcu nikt nie lubi oglądać ciągłych reklam.
Lepiej jest nadal dawać swoim odbiorcom wartość w postaci artykułów o charakterze edukacyjnym. Poradnikowe teksty blogowe nie dość, że będą poprawnie wpływać na SEO, to będą budować wokół nas autorytet i postać eksperta. W ten sposób także zachęcamy potencjalnego klienta do tego, żeby nam zaufał. Tylko działa to nieco bardziej podświadomie i zajmuje więcej czasu.
Dokonaj analizy konkurencji
W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo świadomi tego, co kupujemy. Jesteśmy wyczuleni na kopie i nierzetelne marki. Dlatego tak ważna staje się oryginalność firmy i unikalny pomysł – najlepiej poparty historią.
Ale to nie oznacza, że w każdej kwestii musimy wymyślać koło na nowo. Analiza konkurencji to standardowy krok przy okazji opracowywania strategii treści. A więc sprawdź, co działa u innych firm w branży. W ten sposób poznasz sekrety tego, dlaczego potencjalni klienci tak chętnie wybierają ich usługi.
Przy okazji na własne oczy, zauważysz, jak zachowują się odbiorcy i co na nich działa.
Przygotuj kalendarz publikacji
Spontaniczne i nieprzemyślane pisanie tekstów to nie najlepszy pomysł. Zamiast pisać wtedy, kiedy będziemy mieli wenę i na takie tematy, które nam pasują, znacznie lepiej byłoby opracować kalendarz publikacji.
Ile artykułów będziesz potrzebować w skali miesiąca? Czy branża jest na tyle niszowa, że wystarczy 1-2, czy konkurencja jest na tyle duża, że potrzebne są konkretne działania.
Co więcej, liczy się również systematyczność. Lubi ją zarówno Google, jak i Twój klient. Wyszukiwarka ceni sobie regularność i jest to jeden z kluczy do uzyskiwania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Za to odbiorcy nie mogą o Tobie zapomnieć. Mają do wyboru wiele marek z każdej branży. Więc musisz ich przekonać do tego, że jesteś najlepszym wyborem i stale im o sobie przypominać.
Zoptymalizuj teksty pod SEO
Teksty na stronę www powinny być pisane w pierwszej kolejności z myślą o człowieku. Ale to nie znaczy, że nie trzeba zadbać o bardziej techniczne aspekty.
Teksty pod SEO powinny zawierać odpowiednie słowa kluczowe, linki, a przy publikacji należy pamiętać o meta title, opisie i tagu.
Publikowanie contentu na witrynie, to doskonały pomysł, żeby budować z odbiorcami więź, dawać im wartość za darmo, a docelowo zapraszać do zakupu naszych usług lub produktów. Ale jeśli chcemy, aby właśnie takie były efekty, opracujmy wcześniej plan.
Comentários